Czerwiec 2019

0

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019 wszystkim Rodzicom, dzieciom oraz Przyjaciołom Przedszkola „Słoneczko ” w Marezie składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

Naszym wychowankom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu, na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola we wrześniu.

 

ɷɷɷɷɷɷɷɷɷɷɷɷɷ

 

“Pożegnania nadszedł czas…”

 

W dniu 18 czerwca 2019 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste pożegnanie dzieci, które wkrótce przekroczą progi szkolne. Dzieci słowami wierszy i piosenek dziękowały paniom za trud, cierpliwość i radość wspólnie przeżytych chwil. Uroczystość rozpoczęliśmy tradycyjnie przy dźwiękach poloneza.

Drodzy Rodzice! …dziękujemy, iż z ufnością oddaliście swoje „skarby” pod naszą opiekę i życzymy Wam wielu radosnych chwil, a dzieciom samych sukcesów w szkole.

 

 

Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego

 

Po raz kolejny  w naszym przedszkolu odbyła się przedszkolna uroczystość zakończenia roku przedszkolnego, gdzie każda grupa wiekowa prezentowała swoje umiejętności, przed zgromadzonymi pracownikami przedszkola i zaproszonymi gośćmi. Dzieci w galowych strojach tańczące, śpiewające i recytujące wiersze to widok niezapomniany i wyjątkowy. Dzieci śpiewały piosenki o lecie, pięknej pogodzie, a przede wszystkim o wakacjach, na które tak długo czekały.

I tak zakończył się kolejny rok szkolny.

 

 

„Tydzień Czytania Dzieciom”

 

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach” dzieci z naszego Przedszkola odwiedziły Bibliotekę Gminną w Marezie, gdzie był zorganizowany Tydzień Czytania – w tym roku dzieciom czytała pani Zenobia Skoczek, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Pastwie.

 

 

Wycieczka do Grodu Rycerskiego „KERIN” w Subkowych

 

Wycieczka do Grodu Rycerskiego była kolejną ciekawą przygodą, jaką przeżyły nasze przedszkolaki. W programie wycieczki mieliśmy zwiedzanie grodu, warsztaty dla dzieci: czerpanie papieru, pisanie piórem, garncarstwo, strzelanie z łuku, pokaz husarii. Był, też czas na odpoczynek i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale zadowolone. Był to dzień pełen wrażeń …

 

 

Dzień Dziecka

 

Z okazji Dnia Dziecka, rodzice zorganizowali dla dzieci piknik, w miejscowości Grabówko. Tego dnia czekało na dzieci wiele atrakcji: zabawy sportowe na świeżym powietrzu,wspólne śpiewy, tańce, słodki poczęstunek. A na zakończenie wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku – po prostu dzieci tego dnia naprawdę świętowały.

Maj 2019

0

Festyn Rodzinny

 

 Już po raz kolejny, w ogrodzie naszego Przedszkola, został zorganizowany festyn rodzinny „Mama, Tata i Ja”.
Dzieci przygotowały programy artystyczne z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.
Rodzice i dzieci sprawdzali swoje umiejętności zręcznościowe w licznych konkursach i zabawach.

 

 

Spotkanie z Policją i Strażą Miejską

 

Przed wakacjami, nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Komendy Policji Rejonowej w Kwidzynie oraz Straży Miejskiej. Tematem spotkania było bezpieczeństwo zabaw na podwórku oraz podczas wakacyjnego wypoczynku.

 

 

Straż pożarna

 

W dniu 21 maja gościliśmy w przedszkolu strażaków z OSP w Tychnowych oraz ratownika medycznego. Dzięki tej wizycie dzieci lepiej poznały pracę strażaka, sprzęt jakim dysponuje jednostka, podczas akcji ratowniczych oraz dowiedziały się, co to jest pierwsza pomoc i jak jej się udziela.

 

 

Szkoła Muzyczna

 

Dzieci z grupy III odwiedziły Szkołę Muzyczną w Kwidzynie. Celem tej wycieczki było wysłuchanie koncertu muzycznego, w wykonaniu uczniów, tej szkoły oraz zapoznanie z różnymi instrumentami muzycznymi. Na zakończenie spotkania przygotowano dla dzieci zagadki muzyczne, były to fragmenty utworów ze znanych dzieciom bajek i filmów.

 

 

Wycieczka do Muzeum

 

 Nasze Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Muzeum w Kwidzynie.
Tam, bliżej mogły zapoznać się z życiem i obyczajami ludzi żyjących w dawnych czasach. Z zaciekawieniem obejrzały dawne meble, sprzęt codziennego użytku, narzędzia i maszyny wykorzystywane do pracy przez naszych przodków.  Z zainteresowaniem oglądały i słuchały informacji o roślinności i zwierzętach charakterystycznych dla naszego regionu (las, wieś).

 

 

„Teatrzyk w przedszkolu”

 

Dnia 6 maja gościł w naszym przedszkolu Teatr Form Niezależnych z Olsztyna. Dzieci obejrzały  przedstawienie pt. „Bajdurka”. Przedstawienie to, podobało się dzieciom i dostarczyło im wiele wrażeń  …

Kwiecień 2019

0

XXV Pomorski Festiwal Piosenki Dziecięcej

 

W dniu 27 kwietnia odbył się XXV Pomorski Festiwal Piosenki Dziecięcej w Teatrze Miejskim w Kwidzynie. Nasze przedszkole reprezentował duet: Blanka Ratowt i Dominik Zieleń,  w ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenkę pt. ”Meluzyna”. Towarzyszyła im grupa taneczna w składzie: Maja Kaniecka, Zuzanna Dubiela, Alicja Szacht, Kinga Ratowt i Laura Chwiłka.

 

 

Wszystkim dzieciom i ich Rodzicom,
życzymy
mile spędzonych Świąt Wielkanocnych,

smacznego jajka i wesołej zabawy w lany poniedziałek!

 

Dyrektor i personel Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Marezie

 

 

„Zajączek w przedszkolu …”

 

Kilka dni przed Wielkanocą, swoją wizytę w przedszkolu, złożył Zajączek oraz jego przyjaciele: Kurczątko i Baranek. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na spotkanie z Zajączkiem i jego przyjaciółmi. Z ochotą wykonywały różne dekoracje świąteczne. W czasie spotkania dzieci, rozmawiały z gośćmi,  o zbliżających się świętach i tradycjach wielkanocnych.  Wysłuchały piosenek i wierszy o tematyce świątecznej, a na koniec był wspólny taniec „Kaczuchy” … i prezenty od Zajączka.

 

Palmy wielkanocne

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, zaprosiliśmy do naszego przedszkola, panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rodziców i wspólnie z nimi, robiliśmy palmy wielkanocne. W ten sposób przybliżyliśmy dzieciom, twórczość ludową i tradycje związane z nadchodzącymi świętami.

 

Dzień Ziemi

 

5 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Ziemi. W tym dniu przedszkolaki brały udział w konkursie wiedzy ekologicznej i wykonały prace plastyczne na temat „Ziemia zielona wyspa”. Zakończeniem obchodów było wzbogacenie ogrodu przedszkolnego w rośliny, które dzieci przyniosły do przedszkola i sadziły wspólnie z rodzicami.

  

Konkurs recytatorski

 

3 kwietnia w Przedszkolu w Korzeniewie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Polska moja Ojczyzna”. Nasze przedszkole reprezentowali: Zuzia Dubiela i Tomek Małgorzewicz.

Marzec 2019

0

Warsztaty w Eko Inicjatywie

 

W dniu 28 marca dzieci z grupy II miały odwiedziły Ośrodek Ekologiczny „Eko Inicjatywa” w Kwidzynie.  Dzieci brały udział, w warsztatach, zorganizowanych w terenie. Tematem warsztatów było szukanie oznak wiosny w lesie.

 

„Żywa lekcja historii”

 

Dnia 25 marca nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście, byli to …  rycerze z Bractwa „Kerin” . Dzieci dowiedziały się: kto mógł zostać rycerzem, o bitwie pod Grunwaldem oraz czym był kodeks rycerski. A ponadto obejrzały pokaz walki rycerskiej i ekwipunek: miecze, tarcze, topory, hakownice, kolczugi i wiele innych. Dzień ten dostarczył wszystkim dużo wrażeń.

 

Wyjście do Teatru

 

Dnia 7 marca dzieci z naszego przedszkola miał zorganizowany wyjazd do Teatru w Kwidzynie. Obejrzały tam przedstawienie pt. „Rumcajs”, w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego z Wrocławia. Przedstawienie to, dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, którymi dzieliliśmy się, po powrocie do przedszkola.

 

Spotkanie z policją…

 

 Przed nadejściem wiosny, nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Kwidzynie. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas zabaw i nie tylko. Nasz gość zwrócił dzieciom uwagę na potrzebę zachowania bezpieczeństwa; na placu zabaw, podwórku, w ogrodzie, w poruszaniu się po drodze, jak również w kontaktach z nieznajomymi i zwierzętami. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościom, wręczając im, samodzielnie przygotowane upominki.

 

 

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

 

1 Marca obchodzimy NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.  Tego dnia dzieci z naszego przedszkola, brały udział w obchodach upamiętniających BOHATERÓW POLSKIEJ WOLNOŚCI. Wspólnie z uczestnikami tego wydarzenia, dzieci złożyły kwiaty i zapaliły znicz pod tablicą upamiętniającą…

Luty 2019

0

Karnawał 2019 ! ! !

  

1 lutego odbył się w naszym przedszkolu wspaniały bal przebierańców. Impreza rozpoczęła się zabawą taneczną, która była przeplatana licznymi konkursami. Wszystkim dopisywał dobry humor i chęć uczestnictwa we wspólnej zabawie. Do tańca porywały nas najpopularniejsze karnawałowe przeboje, przy których wszyscy wesoło się bawili.

 

Styczeń 2019

0

Dzień Babci i Dziadka

 

W dniu 22 stycznia w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dzieci wyraziły swoje uczucia poprzez wiersze, piosenki i tańce. Składały swoim Kochanym Dziadkom i Babciom życzenia i wręczały upominki.
Było bardzo wzruszająco i uroczyście.

 

Wszystkim Babciom i Dziadkom naszych wychowanków składamy jak najszczersze życzenia, samych radosnych chwil i jak najmniej zmartwień.

Grudzień 2018

0

Zdrowych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019,
naszym wychowankom, ich Rodzicom
i Rodzinom

życzą pracownicy Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Marezie

 

 

Święta tuż, tuż …

 

W dniach 18, 19 i 20 grudnia, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbywały się świąteczne spotkania z rodzicami dzieci, ze wszystkich grup wiekowych.
Po montażu słowno – muzycznym dzieci wspólnie z rodzicami zasiedli do słodkiego poczęstunku, za który bardzo dziękujemy rodzicom.

 

 

Świąteczne spotkanie  ….

 

20 grudnia dzieci z naszego przedszkola uświetniły swoim występem spotkanie wigilijne w świetlicy, w Marezie. Organizatorem spotkania była Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich w Marezie oraz Urząd Gminy Kwidzyn. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele lokalnych władz.

 

 

Przegląd kolęd i pastorałek

 

7 grudnia dzieci z naszego przedszkola brały udział w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury.
Przedszkole reprezentowały Marcelina D., Blanka i Kinga R i Dominik Z.  Ponadto rozstrzygnięto „Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową”. W konkursie tym III miejsce zajął Jacek M. Gratulujemy!

 

 

„Spotkanie z Mikołajem”

 

Dnia 6 grudnia do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj.
W skupieniu od rana oczekiwaliśmy na jego przybycie. I jest…! Najpierw opowiedział dzieciom skąd przybywa i z jaką misją. A potem wysłuchał, co dzieci miały Mikołajowi do powiedzenia i zaśpiewania. Ale najważniejsze były oczywiście prezenty…

 

 

Wyjście do Teatru

 

Dnia 5 grudnia dzieci z naszego przedszkola były w Teatrze, w Kwidzynie. Obejrzały tam przedstawienie pt. „Przygody Koziołka Matołek”. Zabawy, śmiechu i radości było co niemiara! Na koniec każde dziecko zostało obdarowane prezentem.

Listopad 2018

0

„Hokus-pokus, czary-mary”

 

30 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy ludowy zwyczaj „Andrzejki”. Za pomocą „czarodziejskiej różdżki” i wypowiadając słowa „hokus – pokus, czary – mary, co nas czeka … nie do wiary!” wprowadziłyśmy dzieci w tajemniczy nastrój. Było wiele wróżb m.in. „Magiczne liczby”, „Buty”, „Kim będę w przyszłości?”, „Lanie wosku”, a także wiele zabaw przy muzyce, konkursy i słodki poczęstunek.

 

 

Biblioteka 

 

Z okazji Dnia Pluszowego Misia dzieci z grupy III odwiedziły bibliotekę, biorąc udział w ciekawych zajęciach. Przedszkolaki obejrzały prezentację, dzięki której poznały historią  powstaniem pluszowego misia, następnie same starały się wymienić wszystkie znane im nazwy misiów. Pojawił się tam Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Koralgol i wiele innych. Były konkursy i zabawy przy piosenkach o misiach. Ciekawym zajęciem dla dzieci była inscenizacja ruchowa do opowiadania o misiach, które lubią miód. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną „Pluszowy miś”. Dzień ten minął dzieciom w zabawnej  i wesołej atmosferze.  

 

 

„Teatralia 2018”

 

Dnia 24.11.2018 r., w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbył się, po raz kolejny, przegląd teatrów przedszkolnych „Teatralia 2018”.
Impreza zgromadziła wielu małych aktorów z kwidzyńskich przedszkoli i z okolicy.
Dzieci z naszego przedszkola wystąpiły w przedstawieniu pt. „Bo to nasz kraj …”
Przedstawienie nawiązywało do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mogliśmy obejrzeć i usłyszeć w wykonaniu dzieci scenki z wydarzeń, które zmieniły losy Polski, pieśni patriotyczne oraz piosenki o tematyce patriotycznej. Publiczność doceniła małych artystów dużymi brawami. Mali aktorzy, również byli bardzo zadowoleni ze swojego występu.

 

 

„Brzechwolandia”

 

5 listopada przedszkolaki miały zorganizowane wyjście do Teatru na przedstawienie pt. „Brzechwolandia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

Była to mądra, dowcipna interpretacja najpopularniejszych wierszy Jana Brzechwy. Uwagę  młodych widzów przyciągały kolorowe stroje i brawurowa gra aktorska, rekwizyty oraz głośna muzyka. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu wrażeń.

 

 

„ Niepodległa 1918-2018”

 

W dniu 9 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w sali, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Szacunek i miłość do Ojczyzny dzieci wyraziły poprzez recytację wierszy i śpiewanie pieśni o charakterze patriotycznym.

 

W atmosferę powagi wprowadził dzieci wiersz Wł. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, oraz przepięknie zaśpiewana pieśń patriotyczna „Rota”, która przypomniała dzieciom skąd się wywodzimy i kim jesteśmy. Galowe stroje, biało – czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości, w której wzięły udział, dzieci, pani dyrektor, pracownicy oraz zaproszeni goście.

 

Na uroczystość przybyli: przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów o/Kwidzyn pani Teresa Gwóźdź, przewodniczący Rady Rodziców oraz radny pan Piotr Spaczyński i pan Leszek Torłop.

 

Nasz przedszkole włączyło się ponadto do akcji „Rekord dla Niepodległej” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Z tej okazji o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy.

 

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszym przedszkolakom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki uczą się patriotyzmu oraz kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Październik 2018

0

Udział w konkursach …

 

… i sukcesy naszych wychowanków:

 

– Powiatowy Konkurs Plastyczny „191-2018…takie czasy”: Jacek Maron zajął I miejsce

 

– X Gminny Konkurs Recytatorski „Poetycki październik”: Zuzia Dubiela zajęła II miejsce, a Rafał Walor otrzymał wyróżnienie

 

– Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Mandale jesienne: Jacek Maron otrzymał wyróżnienie

 

Gratulujemy!!!

 

 

„Pasowanie na Przedszkolaka”

 

W dniu 30 października 2018 r. odbyła się w grupie dzieci 3 – letnich uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka”. Dzieci wystąpiły przed rodzicami, z krótkim programem artystycznym. Następnie pani Dyrektor pasowała wszystkie „maluszki” na Przedszkolaka (jak to dumnie brzmi). Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem dla dzieci i rodziców.

 

 

„Pasowanie na Starszaka”

 

W dniu 18 października 2018 r. w grupie III odbyła się uroczystość ”Pasowanie na Starszaka”. Dzieci wystąpiły przed rodzicami, z krótkim programem artystycznym, a po złożeniu ślubowania, pani Dyrektor dokonała uroczystego „Pasowania na Starszaka.

Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, a zakończyła się wspólnym poczęstunkiem dla dzieci i rodziców.

 

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

W październiku, tradycyjnie, odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, uczestniczyli w niej emeryci oraz pracownicy przedszkola.
Dzieci ze wszystkich grup wiekowych, wraz ze swoimi paniami, przygotowały, dla wszystkich byłych i obecnych pracowników niespodziankę, były to piosenki, wiersze, tańce i własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

 

 

„Wiele kultur – jedna Ojczyzna”

 

6 października dzieci z naszego przedszkola, brały udział w projekcie edukacyjnym „Wiele kultur – jedna Ojczyzna”. Projekt przygotował i prowadził zespół z Gminnego Ośrodka Kultury – Kwidzyn. W ramach realizacji projektu dzieci poznały wielokulturowość i historię Powiśla, opowiedzianą teatrem obrazkowym „Kamishibai” oraz brały czynny udział w warsztatach regionalnych.  

Wrzesień 2018

0

„Święto  jesiennych plonów”

 

28 września odbyło się w naszym przedszkolu jesienne spotkanie integracyjne. W tym spotkaniu uczestniczyły dzieci ze wszystkich grup wiekowych oraz rodzice. Była wesoła zabawa – tańce, śpiewy oraz spożywanie owoców i warzyw, surowych i przetworzonych … Pogoda jak zwykle dopisała!

 

 

„Sprzątanie Świata”

 

Już po raz 25 w całej Polsce odbyła się akcja „Sprzątanie Świata – Polska”. Jak co roku, od wielu lat, nasze przedszkole włączyło do tej akcji. 21 września dzieci z całego przedszkola, sprzątały plac  zabaw oraz miejsca w okolicy przedszkola. Wszystkim dopisywał humor i chęć niesienia pomocy naszej planecie. Wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci, nie do końca z dumą prezentowaliśmy nasze zdobycze. Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie nam mniej śmieci, porzuconych bez powodu!

Dzięki tej akcji dzieci dowiadują się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy naszym dzieciom od najmłodszych lat.

 

 

„Wycieczka do lasu”

 

18 września, dzieci z naszego przedszkola pojechały autokarem na wycieczkę do lasu i Mini Zoo, w miejscowości Miłosna. Wycieczka była okazją do obserwowania zwierzą, obejrzenia pobliskiej stadniny koni oraz podziwiania uroków gasnącego lata. Obserwacja przyrody i zabawy sportowe sprawiły dzieciom wiele radości.

 

 

Warsztaty ekologiczne w przedszkolu

 

W przeddzień akcji „Sprzątanie świata”, 17 września zorganizowałyśmy dla dzieci warsztaty ekologiczne na temat segregacji śmieci i recyklingu.